SAKRAMENTY ŚWIĘTE I SAKRAMENTALIA

Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest w II sobotę miesiąca na Mszy Świętej o godz. 18:00 oraz w IV niedzielę miesiąca na Mszy Świętej o godz. 11:00, a także w drugi dzień Świąt Narodzenia Pańskiego i Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 11:00. Spotkania dla rodziców i rodziców chrzestnych odbywają się we wtorek poprzedzający dzień chrztu, wieczorem na plebanii. (Możliwa jest zmiana terminu, prosimy o słuchanie niedzielnych ogłoszeń parafialnych). W celu spisania aktu chrztu należy dostarczyć:

• akt urodzenia dziecka, odpis z USC,

• dane rodziców i chrzestnych (imię i nazwisko, adres, wiek, zawód),

• wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców,

• zaświadczenie od swojego proboszcza o możliwości podjęcia obowiązku chrzestnego – jeśli kandydat na chrzestnego pochodzi z innej parafii.

Sakrament Namaszczenia Chorych udzielany jest w nagłych przypadkach o każdej porze dnia i nocy. Odwiedziny chorych z comiesięczną Spowiedzią Świętą i Komunią Świętą mają miejsce w pierwsze czwartki i pierwsze piątki miesiąca. Zgłoszenia nowych chorych przyjmujemy w kancelarii parafialnej.

Sakrament Bierzmowania jest udzielany co roku przez Biskupa Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Młodzież przygotowuje się do tego sakramentu przez dwa lata, uczestnicząc w życiu duchowym i liturgicznym wspólnoty parafialnej oraz poprzez uczestnictwo w różnych formach katechezy. Aby przyjąć sakrament należy dostarczyć następujące dokumenty:

• metrykę chrztu,

• zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej i ostatnie świadectwo katechizacji,

• w przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej.

Sakrament I Komunii Świętej jest udzielany dziecku, które ukończyło 7. rok życia. Wymagana jest metryka chrztu dziecka.

Sakrament Małżeństwa jest udzielany narzeczonym, którzy wcześniej ustalili termin i godzinę ślubu. Trzy miesiące przed ustalonym terminem ślubu, po uprzednim umówieniu się, narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej w celu spisania tzw. protokołu przedmałżeńskiego. Wówczas dostarczają proboszczowi następujące dokumenty:

• aktualne (z datą do 3 miesięcy wstecz) metryki chrztu,

• dowody osobiste,

• ostatnie świadectwo katechizacji,

• świadectwa bierzmowania,

• zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej,

• zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego – (niezbędne, gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągnął za sobą również skutki cywilno-prawne tzw. ślub konkordatowy lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny).

Po spisaniu protokołu przedślubnego narzeczeni odbywają trzy spotkania w parafialnej poradni przedmałżeńskiej. Strona, która nie pochodzi z parafii, otrzymuje pismo z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi w swojej rodzinnej parafii i dostarcza potwierdzenie po ich wygłoszeniu.

Sakrament Pokuty i Pojednania (Spowiedzi Świętej):

Sprawowany jest przed każdą Mszą Świętą, a także w I piątek miesiąca (dla dzieci o godz. 15:00, dla młodzieży i dorosłych o godz. 17:30).

W Sokołowie Budzyńskim w I czwartek miesiąca, przed Mszą Świętą, o godz. 16:00.